pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 24 czerwca 2021
  • 27 czerwca 2021
  • wyświetleń: 7634

Park kulturowy w Pszczynie? Miasto chce zadbać o estetykę starówki

Park kulturowy w Pszczynie to nowy pomysł Urzędu Miejskiego na poprawę estetyki pszczyńskiej starówki.

pszczyna,rynekwpszczynie,starówka,zamekwpszczynie,parkwpszczynie,wrzesień2020,lovepless,silesia,l
Pszczyńska starówka z lotu ptaka · fot. pless.pl


Park kulturowy stanowi jedną z ustawowych form zabytków w Polsce. W naszym kraju utworzono już kilkadziesiąt tego typu stref - głównie w miastach z zabytkową architekturą.

- W gminie Pszczyna od wielu lat toczą się rozmowy oraz pojawiają propozycje utworzenia parku kulturowego. Wielokrotnie również pojawiały się głosy o społecznych oczekiwaniach z tym związanych. Jego rolą byłoby wzmocnienie narzędzi już istniejących oraz usystematyzowanie zagadnień pojawiających się w wielu dokumentach, a także promocja gminy jako miejsca o bogatej historii. Utworzenie parku kulturowego wpisuje się również w założenia programowe określone w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Gminy Pszczyna na lata 2019-2023 - czytamy w projekcie uchwały "w sprawie ogłoszenia o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego w Pszczynie".

Utworzenie parku kulturowego pozwoli na łatwiejsze i bardziej efektywne zwalczanie nielegalnych nośników reklamowych, jasne i czytelne zasady korzystania z przestrzeni publicznej, podniesienie prestiżu i atrakcyjności obszaru.

Orientacyjnie granice parku kulturowego obejmą obszar układu urbanistycznego miasta Pszczyna oraz parku Dworcowego i parku Zwierzyniec. Granice parku kulturowego zostaną doprecyzowane w trakcie prowadzonych prac, po opracowaniu analiz i studiów.

- W celu jak najlepszego przygotowania projektu uchwały Burmistrz Pszczyny powoła zespół, w skład którego wejdą pracownicy Urzędu Miejskiego wydziałów merytorycznie związanych z poruszaną tematyką oraz przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych i Rady Miejskiej w Pszczynie. Zespół ten będzie współpracował ze specjalistami opracowującymi dokumentację - czytamy w projekcie uchwały.

Projekt uchwały został przyjęty przez radnych jednogłośnie na czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Pszczynie.

ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.